Food and Coffee, Events

Oh yes, it is that time of year again! The bi-annual Hotel Chocolat event! This time it was for the Easter collection and I must say- easter will be full of chocolate thanks to the amazing goodie box we got!:) Anyway, Hotel Chocolat expanded into drinks and prosecco! For real, you can now go to the store and get a drink and some chocolate to go haha! They also have ice-cream! I really love the store/cafe- since they re-did the interior it is a really cozy place to hang out. I sometimes go there for a choco-latte, which is a latte with hot chocolate. SOOOOO DELICIOUS! Today Bee and I got the hot chocolate and it was so good! Make sure to stop by their cafe, it is so worth it!:)

Blog using your mobile phone - One of the best blogging apps on the market - click here!

Likes

Comments

Copenhagen, Food and Coffee

Hey guys! It has been a few insanely crazy weeks! I started a company with Bee and Louise called Atelier Ours Abeille . What started off as a casual idea turned into something really cool- BUT it was very time demanding and hard to get everything in place! Then I had exams and had to study a lot... But on Friday I finished my last exam so hopefully I will have more time to take pictures. I was either at home studying or working OR I was sick. I hope that once spring comes everything will be better. Anyway, here are some photos from the Matcha Bar and Hija de Sanchez . My friend Nana was in Copenhagen, so I showed her around for a bit. I plan on taking more pictures again, and doing fun things- so hopefully I will have time to update the blog more often again!:) Have a lovely day guys!

Překlad:

Ahoj! Mám za sebou pár šílených týdnů. S Bee a Louise jsme založily firmu Atelier Ours Abeille. To, co začalo jako jen takový malý nápad, se nakonec ukázalo být něčím fakt velkým a super- ale zrealizovat to nebyla žádná sranda. Do toho ještě zkoušky, což znamenalo spoustu učení... Ale v pátek jsem se zkouškama skončila a doufám, že teď už budu mít na focení a blog konečně čas. Cítím, že s přicházejícím jarem už bude všechno jen lepší. Dnešní fotky jsou z Matcha Baru a z restaurace Hija de Sanchez. Moje kamarádka Nana přijela do Kodaně, kde jsem jí dělala průvodce . Teď už slibuji, že blog bude opět více aktivní a mě už potkáte jen s foťákem v ruce! :) Přeji všem krásný den.

Likes

Comments

Fashion, sponsored, Still Life

Valentine's day is coming up and it is time for gifts! It is usually quite hard finding something for guys- so I was super happy when I found BeWooden. They make absolutely beautiful wooden accessories for men. Check their website HE RE . They have a 10% discount going now, with the discount code "BW17". I think it is so cool to have something made from wood, I love all the designs- actually at this point I wish I was a guy and could wear all of it. Thankfully they also have products for girls! So make sure to check them out:) Also, the packaging is really nice- and as you can see above, it was also kinda a gift for my cats, they were super excited about it haha.

Překlad:

Valentýn se rychle blíží a tak je třeba zase myslet na nějaké ty dárky. Koupit něco pro kluky není žádná hračka, takže jsem měla velkou radost, když jsem objevila BeWooden, kteří dělají krásné dřevěné doplňky pro muže. Určitě se podívejte na jejich stránky , když zadáte kód "BW17", dostanete 10% slevu. A my, holky, nemusíme našim přítelům závidět, protože mají super dřevené kousky i pro nás! No a ty nádherný balení? Hlavně kočky z nich byly super nadšené, jak můžete vidět na fotkách, haha. 

Likes

Comments

Copenhagen

Yesterday I went to the Glyptotek with Bee to practice taking pictures. I have been trying to get more symmetrical pictures, and I am really happy with how it turned out. Did you know that the Glyptotek is open for free on Tuesdays? It is so nice that a museum does this, and it was really evident that so many people went there to walk around and relax in the little "botanical garden". There is also a restaurant at the museum, with really nice food! Hope you guys like the pictures :) Have a nice week!

Překlad:

Včera jsme šly s Bee do muzea Glyptotek trénovat focení. Snažila jsem se o větší symetričnost a s výsledkem jsem moc spokojená. Mimochodem, věděli jste, že vstup do tohohle skvělého muzea je každé úterý zadarmo? To mi přijde jako super nápad. V jejich "botanické zahradě" se dá jen tak v klidu relaxovat. V muzeu je taky restaurace s moc dobrým jídlem. Doufám, že se vám fotky budou líbit.:) Mějte se krásně! 

Likes

Comments

Instagram@martinaze_